A sportfogadás ugyan szerencsejátéknak számít, de a pókerhez hasonlóan, a szerencse mellett nagy szerepe van a felkészülésnek, tudásnak is a sikerben. Aki ügyesen, alaposan és megfontoltan játszik, az akár rendszeres nyereségre is szert tehet, de a cél, mint minden szerencsejátéknál a szórakozás, játék. Mint a legtöbb hobbinak, a sportfogadásnak is lesznek költségei, különösen a tanuló időszakban, de szemben sok más kikapcsolódási formával, itt akár nyerni is lehet. Persze a veszteség is gyakran elő fog fordulni, de ez egyáltalán nem szégyen, hiszen egy-egy mérkőzés vagy esemény kimenetelét még maguk a résztvevők vagy profi elemzők sem tudják pontosan meghatározni. A sportfogadó cégeknél gyakran van olyan játék, ahol a trader ellen lehet indulni, és bizony a tapasztalat azt mutatja, hogy a jól felkészült elemzőnek sokkal nagyobb esélye van a nyerésre, mint azoknak, akik próba-szerencse alapon játszanak. A felkészülés, a sportág ismerete nagyban növeli a siker lehetőségét, de érdemes más tényezőket is szem előtt tartani, ezeket vesszük át az első részben.

1. A limit, bankroll menedzsment kérdése, amit a korábban már általánosságban említettem. A sportfogadásnál (is) két dolgot kell mindig szem előtt tartani: az egyik, hogy soha ne tegyük fel az összes pénzünk egyszerre, érdemes maximum a rendelkezésre álló összeg 5-10%-át megjátsszani, és naponta maximum 1-2 eseményt. A másik fontos dolog, hogy soha ne tegyünk be több pénzt a játékba, mint amennyit megengedhetünk magunknak, hiába tűnik tuti tippnek bármi is.

2. Emocionális tényezők, azaz az érzelmek kontrollálása, ami különösen egy nagyobb vesztés után kap kiemelkedő szerepet. A sportfogadók az átlagnál kompetitívebb, versengőbb emberek, és mivel ez a vérünkben van, nehezen viseljük a veszteséget, és hajlamosak vagyunk arra, hogy még nagyob téttel akarjuk visszanyerni, ami már oda lett. Ne tegyük. A veszteség benne van a pakliban, és bár az érzelmek fontos szerepet játszanak a sportban és a hozzá kötődő játékban is, hiszen legjobb a kedvenc csapatunk győzelmére fogadni, a fogadás maga higgadtségot kíván minden egyes alkalommal. Ha veszítünk, nézzük át, miért, mi az amit nem vettünk figyelembe, gondoljuk meg, hogyan tudjuk még pontosabban bejósolni a végeredményt a következő alkalommal. Ha meg van a racionális kontroll, lehet újra tovább menni, és hosszabb távon learatni a gyümölcsöket.

3. Tervezés, azaz érdemes előre gondolkodni, és nem meccs előtt percekkel átfutni 1-2 hírt és az alapján dönteni egy rizikós kimenetelű mérkőzésről. Az élő fogadások a legjobb szórakozást nyújtják, de leginkább akkor, ha pontosan tisztában vagyunk vele előzetes felkészülésünk alapján, hogy mi miért történik a pályán!

4. Szerencsefaktor, ami valóban létezik, de mint a sportból már megtanulhattuk, a szerencse gyakrabban szegődik a felkészültebb csapat mellé. A bundázott események kivételével sosincs biztos tipp, hiszen ha lenne, akkor a sportfogadócégek már rég tönkrementek volna, de a jól felkészült fogadó nagyobb eséllyel trafál bele az eredménybe. Alapos felkészüléssel azokat az eredményeket is ki lehet találni, amiket esetleg a tréderek, a szorzók készítői nem is feltételeznek, és ezért magas kifizetést zsebelhetünk be. Egy ilyen győzelem felér azzal, amit maguk a játékosok élnek át a pályán, talán ez az az élmény, ami miatt annyira sokan fogadnak a világ minden pontjáról.

5. A megfelelő iroda kiválasztása is fontos, és nem szabad csak a szorzók alapján választani. Az azonnali, akár magyar nyelvű ügyfélszolgálat, a korrekt eljárások vitás kérdésekben, a sok kis apró-cseprő bónusz, vagy jó minőségű élő fogadás lehetősége többet kell, hogy nyomjon a latban, mint például a regisztrációs bónusz nagysága, amit úgyis csak egyszer lehet begyűjteni - a bónuszvadászatról egy másik sorozatban fogok írni. Én sportfogadni a három nagy irodánál szoktam leginkább, a Sportingbetnél, akik a legrégebb óta vannak hazánkban, a bwin-nél, akik a legnagyobbak közé tartoznak Európában és a Bet-at-home-nál, ahol még mindig korrekt elbírálást kaptam.